Pracodawcy coraz częściej poszukują do swoich zespołów osób kreatywnych. Dobrą wiadomością jest fakt, że wielu naukowców sądzi, że wszyscy ludzie są zdolni do twórczego myślenia, tyle że w różnym stopniu. Niezależnie od wyjściowego poziomu kreatywności, możesz wspomóc jej rozwój odpowiednimi ćwiczeniami.

Twórz odległe skojarzenia

Większość osób tworzy skojarzenia w sztywny i przewidywalny sposób. Spójrzmy na przykład. Słowo „krzesło” większość z nas skojarzy ze „stołem”, ponieważ są to przedmioty współwystępujące w przestrzeni. Oczywiście nie jest to skojarzenie błędne, ale niewiele ma ono wspólnego z twórczością, ponieważ nie prowadzi do niczego nowego. A gdybyśmy tak poszli dalej? Skojarzmy stół z kolacją, kolację z nocą, noc z gwiazdami i już jesteśmy o krok od opowiadania, w którym główny bohater nocami podróżuje między gwiazdami na swoim magicznym krześle. Brzmi głupio? Może i takie jest, ale może również prowadzić do świetnych efektów w postaci ciekawej historii lub dalszego rozwoju pomysłów.

Bądź ciekawy otaczającej rzeczywistości

Zadawaj sobie naiwne pytania dotyczące świata i odpowiadaj na nie. Po co ludzie pracują? Dlaczego noszą buty? Czemu jesteśmy właścicielami zwierząt, a nie na odwrót? Brzmi to jak pytania stawiane codziennie przez 4-latków, ale zastanów się, ile dzieci w tym wieku mają pomysłów na minutę! Właśnie do tego dążymy. Ty, jako osoba doświadczona, będziesz mógł te pomysły zweryfikować i zaadaptować do realnego świata.

Stosuj metafory

To ćwiczenie polega na dokańczaniu metaforycznych zdań na wiele sposobów. Wymyśl kilka powodów, dlaczego życie można porównać do jazdy na tygrysie i uzasadnij, czemu dorośli czasem są większą wersją dzieci. Wytwórz wiele pomysłów, szczególnie takich, które będą dla ciebie zaskakujące i zabawne.

Bycie twórczym w dużej mierze polega na przezwyciężaniu barier, ale istnieje kilka ogólnych zasad, do których powinieneś się stosować w swojej pracy twórczej. Po pierwsze – nie krytykuj. Wielu z nas ma w sobie autokrytyka, który dusi w zarodku pomysły, które wydają się nam na pierwszy rzut oka bezużyteczne. Ucisz go! Na etapie generowania rozwiązań każde z nich jest cenne i powinno zostać rozważone, dopiero później przyjdzie czas na refleksje. Pamiętaj, że siła tkwi w grupie, a co dwie głowy – to nie jedna. W kilka osób możecie stworzyć o wiele więcej, ponieważ wasze pomysły napędzają się nawzajem, a także macie różne sposoby myślenia. I ostatnie, ale najważniejsze: każdy z nas może być twórczym, chociaż początki będą wydawały się trudne. Jednak nie poddawaj się, porzuć ograniczenia i trenuj wytrwale!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here