Auschwitz-Birkenau Tour

Zwiedzanie Auschwitz-Birkenau (Auschwitz-Birkenau Tour)

Odwiedzając Kraków koniecznie należy zaplanować czas na zwiedzanie miejsca, które swoim istnieniem przypomina najmroczniejsze czasy zapisane na kartach historii. Miejsca, które oddaje hołd zamordowanym tam Żydom i Polakom. Utworzony przez Niemców w połowie 1940 r obóz koncentracyjny Auschwitz dziś jest dla świata symbolem zagłady i ludobójstwa. W początkowej fazie działania obóz został umiejscowiony na przedmieściach Oświęcimia, w budynkach przedwojennych polskich koszar.

Następnie rozszerzony o tereny wsi Brzezinka położonej 3 km dalej. To właśnie w Brzezince została zbudowana i funkcjonowała większość urządzeń masowej zagłady a naziści realizowali ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej, czyli plan wymordowania Żydów.

Auschwitz Tours

Na zwiedzanie Auschwitz-Birkenau (Auschwitz-Birkenau Tour) warto zaplanować cały dzień, mając na uwadze czas na dojazd z i do Krakowa oraz pobyt w Auschwitz i Auschwitz-Birkenau. Tylko odwiedzenie obu tych części daje możliwość właściwego zapoznania się z obozem.

Na rozległym trenie stoją autentyczne poobozowe bloki, wieże strażnicze i baraki, ale w budynkach umieszczone są również ekspozycje z eksponatami o znamiennym charakterze i szczególnej symbolice. Są tam rzeczy osobiste (okulary, zegarki, pędzle do golenia), przedmioty więźniarskie (pasiaki, naszywki z numerem, drewniane chodaki, miski) i obozowe oraz te związane z procesem zagłady. Na każdą z części należy założyć co najmniej po 1,5 godziny.

Auschwitz Krakow

Trasę z Auschwitz do Auschwitz-Birkenau można pokonać pieszo oglądając dodatkowo bocznicę kolejową i rampy, na które przywożono pociągi z więźniami – to tutaj esesmani przeprowadzali selekcję. Na miejscu kursuje autobus (w okresie letnim co 15 minut), który przewozi zwiedzających pomiędzy obozami. Przejazdy nie są dodatkowo płatne. W pobliżu są też liczne parkingi (płatne) i postój taksówek.

Auschwitz wycieczki

Auschwitz-Birkenau można zwiedzać indywidualnie lub w grupach. Grupy zobowiązane są do wynajęcia przewodnika w jednym z dostępnych języków: angielskim, chorwackim, czeskim, francuskim, hebrajskim, hiszpańskim, japońskim, niderlandzkim, niemieckim, norweskim, polskim, rosyjskim, serbskim, słowackim, szwedzkim, węgierskim i włoskim.

W przypadku zwiedzania indywidualnego można za dodatkową opłatą skorzystać z zestawów słuchawkowych z auto przewodnikiem. Warto jednak rozważyć zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach. Tylko taka forma odda jakkolwiek mroczną to jednak niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Zwiedzanie Auschwitz-Birkenau (Auschwitz-Birkenau Tour) nie jest zalecane dla dzieci poniżej 14 roku życia.

Salt mines Krakow

Dostępnych jest kilka możliwości zwiedzania: zwiedzanie ogólne trwające 3,5 godziny, studyjne trwające 6 godzin. Dla osób chcących szczegółowo zgłębić historię funkcjonowania obozu dostępna jest forma zwiedzania studyjnego jedno lub dwu dniowego (4+4 godziny). Cena biletów zależy od wybranej formy zwiedzania: indywidualne, w turach lub grupowe. Cena zestawów słuchawkowych wynosi od 45 zł do 80 zł w języku polskim i od 50 zł do 100 zł w języku obcym.

Ilość osób zwiedzających jest limitowana, dlatego koniczne jest wcześniejsze dokonanie rezerwacji (dzień i godzina wejścia). Na miejscu należy być co najmniej 30 min przed rozpoczęciem zwiedzania, ponieważ każdy zwiedzający podlega kontroli bezpieczeństwa. Na teren obozu można wejść z bagażem takim jak torebka czy plecak o wymiarach nie przekraczających 30x20x10 cm. Większe bagaże należy zostawić w samochodzie, busie, autokarze lub w przechowalni bagażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here