Zapewne wiele osób uważa, że wolontariat to zajęcie dla frajerów, osób naiwnych i dających się wykorzystywać sądzących, że szkoda ich czasu na prace za darmo. Moje zdanie w tej kwestii było podobne. Podziwiałem co prawda ludzi pracujących jako wolontariusze, ofiarnie niosących swoją pomoc nigdy jednak osobiście się nie widziałem się jako wolontariusz i osoba pracująca charytatywnie.

Myślałem sobie: co Ty z tego będzie miał? nic! nie masz za to wynagrodzenia, nie awansujesz, nie robisz kariery jednym słowem stoisz w miejscu. Sądziłem, że marnował bym w ten sposób swoje życie. Pewnego razu jednak byłem na spotkaniu na którym prezentowano pracę wolontariuszy ich zadania i obowiązki, cel pomocy jednym słowem było to spotkanie z ludźmi którzy pracują w fundacji. Przyznaję, że od tego momentu zmieniłem zdanie dotyczące ludzi pracujących charytatywnie.

Dostrzegłem w nich niezwykłą energię która od nich promieniuje. Byli oni pełni radości. Wyglądali na ludzi szczęśliwych i potrafili tym szczęściem zarażać innych ludzi. Zrozumiałem wtedy czym naprawdę jest wolontariat. Wydaję mi się, że w każdym człowieku jest ukryte pragnienie robienia czegoś sensownego, pożytecznego, dobrego co przyniesie radość innym ludziom i właśnie ludzie pracujący charytatywnie to pragnienie realizują przez co stają się szczęśliwi i pełnie tak niezwykłej energii jaką mieli wolontariusze na tym spotkaniu.

Poza tym wolontariusze spotykają masę nowych często bardzo ciekawych a zarazem niezwykle zróżnicowanych ludzi przez co otwierają się przed nimi nowe możliwości, znajomości, przyjaźnie. Warto też zwrócić uwagę, że wolontariusz zdobywa niezwykłe doświadczenie jakim jest praca w grupie, organizacja i zarządzanie nią. Jest to bardzo cenna umiejętność której żadna książka nie potrafi Cię w stu procentach nauczyć. Uważam też, że Twój przyszły pracodawca widząc Twoje zaangażowanie w wolontariat przychylniej będzie na Ciebie patrzył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here