Utylizacja oleju spożywczego

Żyjemy obecnie w epoce utylizacji oleju spożywczego, czyli restauracje nie mogą tego zużytego oleju wylewać do toalety, bo to jest niezgodne z prawem, choć i tak znajdują się lokale gastronomiczne próbujące obejść ten konkretny przepis. Mowa tu dokładnie o tym, że część oleju wylewają gdzieś w lesie, a część utylizują po to by było taniej i po to by wyjść w oczach urzędników na firmy działające w pełni legalnie.

Dlaczego firmy obchodzą przepisy?

Wiadomo nie od dziś o tym, że ta utylizacja oleju spożywczego rzecz jasna swoje kosztuje i w tym właśnie tkwi problem, bo właściciele lokali gastronomicznych kombinują tak by mieć jak najniższe wydatki. Wiele znaczy też i to, że firmy utylizującej olej co jakiś czas wywożą spod danego lokalu pojemniki z tym zużytym i dają świeży w ramach tej kompleksowej usługi. Wykonują to tym specjalnym autem, które musi dojechać do danej restauracji, a taki dojazd to koszt. Równie istotnym jest też i to, że taki pojazd może zabrać ograniczoną ilość zużytego oleju w specjalnych pojemnikach. Właśnie za tego typu usługę firmy utylizujące wystawiają fakturę, którą właściciel restauracji musi trzymać w dokumentach. Koszty tego typu rzecz jasna skłaniają dość wielu z nas do obchodzenia przepisów, a to ich obchodzenie jest sprawą ryzykowną, choć trudniejsze ekonomicznie czasy tak jakby zachęcają do obejścia przepisów.

Dlaczego faktura za utylizację jest ważną?

Faktura za utylizację oleju spożywczego to dość dokładny dokument, który wyraźnie opisuje kiedy i jaka ilość zużytego oleju została odebrana. Tego typu faktura może być powiązana z jednorazowym odebraniem zużytego oleju lub być podsumowaniem z całego miesiąca. Rzecz jasna trzeba ją także zatrzymać w dokumentach na minimum te trzy lata, po to by urzędnicy mieli do wglądu oryginał tego konkretnego dokumentu lub jego kopię. Gromadzenie tego typu faktur musi być opcją systematyczną, czyli trzeba umieć udokumentować każdy miesiąc z ostatnich trzech lat, po to by nie dostać kary finansowej od urzędnika. Za pierwszym razem taka kara może być niewielką, ale też po tym pierwszym razie trafia się na tę urzędniczą czarną listę, a w praktyce oznacza to dość częste kontrole ze strony urzędników, czyli nie jest lekko.

Dodatkowe informacje: Sprawdź skup zużytego oleju cena – dowiedz się więcej o ekologicznej utylizacji oleju.

Usługi dodatkowe

Pewnym jest też i to, że usługę utylizacji oleju spożywczego można także połączyć z dostawami tego świeżego oleju, czyli w jednym przyjeździe zabierany jest zużyty i dostarczany nowy i za to dostajemy fakturę. Na tym właśnie polega plus, bo taka usługa trwa dość krótko i za dokładkę to zmniejszenie kosztów prowadzenia danego biznesu. Może i nie zawsze jest to prawdą, ale firmy utylizujące olej spożywczy oferują ten świeży w okazyjnej cenie, po to by przyciągnąć klientów, którzy szukają oszczędności na tych konkretnych usługach, które dla nich są rzecz jasna opcją obowiązkową. Na takim połączeniu usług zwłaszcza większe restauracje zużywające znacznie więcej oleju powinny mieć większe rabaty w przeliczeniu na każdy litr oleju, a sama usługa tego rodzaju może być też powiązana z czymś w formie abonamentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here