Ile zapłacimy za sprowadzenie samochodu z Niemiec

Dołączenie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku umożliwiło swobodny przepływ kapitału i różnorodnych dóbr pomiędzy państwami. Obecnie nie mamy więc żadnych problemów z transakcjami, jakie odbywają się pomiędzy nami a sąsiadami, którzy jednocześnie należą do UE. Przykładem tego jest import aut z Niemiec. Wiele osób, które planują taki krok, zastanawia się, ile kosztuje rejestracja zakupionego w ten sposób samochodu oraz jak wyglądają pozostałe formalności?

Ile wynoszą koszty rejestracji samochodu z Niemiec?

Po sprowadzeniu samochodu od naszych zachodnich sąsiadów, przede wszystkim powinniśmy postarać się o wykonanie badania technicznego pojazdu. Konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku, by można było zarejestrować auto. Badanie techniczne można wykonać zaraz po przyjeździe zza granicy, tylko jeśli samochód posiada niemieckie tablice rejestracyjne. Jeśli nie, pierwszym krokiem jest udanie się do Wydziału Komunikacji i postaranie się o tymczasowe blachy.

Import aut z Niemiec wiąże się z takimi kosztami, jak:

  • Opłata ekologiczna – ok. 500 zł (jest to opłata, z której zwolniono nabywców samodzielnych, jak i komisy, zwolnienie trwa od 2016 roku),
  • Akcyza – koszt wynosi 3,1% wartości, jeśli samochód cechuje się pojemnością niższą niż 2000 cm3, oraz 18,6% ceny, jeśli samochód na większą pojemność,
  • Tłumaczenie dokumentów – koszt tłumacza przysięgłego to ok. 100 zł.

Opłaty, jakie musimy ponieść w Wydziale Komunikacji, to:

  • Koszt nalepki kontrolnej na szybę,
  • Koszt karty pojazdu,
  • Koszt tablic rejestracyjnych,
  • Koszt tzw. opłaty ewidencyjnej,
  • Koszt pozwolenia czasowego,
  • Koszt kompletu nalepek legalizacyjnych na tablice.

Podsumowując opłaty, w Wydziale Komunikacji nie zapłacimy więcej jak ok. 250 zł.

Jak zarejestrować samochód?

Import aut z Niemiec wymaga od nas nieco większego zaangażowania, niż prosty zakup samochodu w komisie. Przede wszystkim, należy bardzo dokładnie obejrzeć pojazd przed zakupem oraz sprawdzić jego historię w bazie elektronicznej. Jeśli sprowadzamy auto na własną rękę i nie mamy do dyspozycji niemieckich tablic rejestracyjnych, z pewnością niezbędna będzie laweta. Kolejnym krokiem jest opłacenie podatku akcyzowego, którego opłacenie wymagane jest w ciągu 30 dni od daty zakupu.

Po załatwieniu wyżej wymienionych formalności następuje czas na załatwienia w Wydziale Komunikacji. Przede wszystkim konieczne jest wypełnienie aktualnego wniosku o rejestrację pojazdu. Do niego dołączyć należy przetłumaczone już dokumenty, w tym kartę pojazdu, umowę zakupu oraz stary dowód rejestracyjny. Konieczne jest posiadanie zaświadczenia o aktualnym badaniu technicznym, dowód opłacenia akcyzy oraz potwierdzenie, że samochód został wyrejestrowany w państwie, z którego został sprowadzony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here