Dla wielu osób to niepojęte – jak można płacić bitcoinami? Przecież one nie są prawdziwe! Technologia jednak wkracza coraz bardziej w nasze życie i sprawia, że to co wirtualne bywa równie prawdziwe, co te namacalne rzeczy. Do kryptowalut przekonuje się coraz więcej przedsiębiorstw i poważnych biznesmenów. To wszystko sprawia, że wciąż zyskują one na wartości.

W 2009 roku kryptowaluty nie były brane przez nikogo na poważnie. Na początku swojej drogi, bitcoin był traktowany jako ciekawostka, swoista zabawa. Wykopywały go pasjonaci programowania i wiele bitcoinów zostało utraconych bezpowrotnie wraz ze sformatowanym dyskiem. Przezorni, którzy odłożyli je do folderu „na wszelki wypadek”, dziś są bardzo bogaci. Pierwsze zakupy za bitcoin odbyły się w 2010 roku. Kupiono za nie pizzę w Nowym Jorku. Wystarczy wspomnieć, że za przysmak zapłacono wtedy 10 tys. bitcoinów. Dziś okazuje się, że była to naprawdę droga pizza. 1BTC wart jest bowiem kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Od tej pierwszej transakcji minęło 10 lat. Już nie tylko nowojorskie pizzerie chętnie przyjmują płatności w kryptowalutach. Przekonują się do nich też inne branże. To międzynarodowy środek płatniczy. Bitcoinami można już zapłacić również w wielu miejscach w Polsce. Nadal jest ich stosunkowo niewiele. W kraju wciąż powstają nowe punkty, ale nadal jest ich poniżej 200. Każdy z nich posiada na drzwiach i przy kasie specjalne oznaczenia. To naklejki z logo wybranej kryptowaluty, którą dana instytucja honoruje. Aby właściciele bitcoinów mogli bez problemu namierzyć miejsca, w których mogą nimi zapłacić, stworzono specjalną mapę. Pod adresem www.coinmap.org umieszczono wszystkie kraje świata. Możesz sprawdzić, gdzie można płacić bitcoinami w Warszawie, Krakowie, Berlinie, Londynie czy w Moskwie! Co ważne, strona ta jest na bieżąco aktualizowana.

Co możesz kupić za bitcoiny? Wiele rzeczy. Od wspomnianej już pizzy, przez ubrania, artykuły RTV, książki, romantyczną kolację. Możesz też opłacić w ten sposób pobyt w szpitalu czy lekcję tańca! Sposób płatności przypomina transakcje z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej. Musisz posiadać swój portfel elektroniczny na telefonie lub tablecie. Znajdziesz w nim specjalny kod QR i skaner. Sklep posiada podobny zestaw. W ten sposób odbywa się cały proces. Po chwili środki są na koncie sprzedawcy. Jeśli chodzi o zakupy w Internecie… to w sieci bitcoinami możemy zapłacić niemal za wszystko. Istotne jest, że możesz zamawiać produkty z całego świata. Honorują je portale aukcyjne, sklepy, a nawet operatorzy telefonii komórkowych. Co ważne, takie rozwiązanie może sprawić, że zaoszczędzisz parę groszy. W związku z tym,  że transakcje nie są obarczane dodatkowymi kosztami, wiele sklepów oferuje zniżkę na swoje produkty klientom, którzy płacą kryptowalutą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here