Czym charakteryzuje się woda spożywcza

Woda to podstawowy składnik wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Bez odpowiednio uzdatnionej wody przygotowywanie, mycie i obróbka produktów żywnościowych byłaby niemożliwa. Woda spożywcza jest wykorzystywana do: blanszowania, mycia, płukania, pasteryzacji, a nawet chłodzenia produktów. W przypadku branży spożywczej wymagania odnośnie czystości wody są znacznie większe, np. na tle mikrobiologicznym.

Woda spożywcza – jakie są rodzaje wody stosowanej w przemyśle spożywczym?

Woda spożywcza to odpowiednio uzdatniona ciecz, która spełnia odpowiednie wymagania bakteriologiczne, fizykochemiczne i organoleptyczne. W przemyśle spożywczym woda nie powinna powodować występowania osadów mineralnych. W kontekście przemysłu spożywczego klasyfikujemy jej trzy rodzaje:

  • woda technologiczna,
  • woda techniczna,
  • woda wtórna.

Poszczególne odmiany wody mają różne zastosowania, a do ich obróbki wykorzystuje się inne metody uzdatniania. Woda technologiczna jest to woda wchodząca w skład produktu, jak również nadaje się do obróbki surowców żywnościowych, czyli mycia i bezpośredniego kontaktu z owocami, warzywami czy mięsem. Ten typ wody musi być uzdatniany tak, aby spełniać najwyższe wymagania pod kątem mikrobiologicznym, a także twardości cieczy.

Woda techniczna jest wykorzystywana do celów pośrednich, czyli obsługi maszyn produkcyjnych. Ostatni rodzaj, czyli woda wtórna to taka, która pochodzi z odzysku, np. w wyniku uzdatniania wody pochodzącej z procesów produkcyjnych. To dobry sposób, aby zmniejszyć koszty prowadzenia działalności zakładu przemysłowego. Warto jednak pamiętać, że woda z odzysku (https://www.veoliawatertechnologies.pl/oferta/zastosowania/odzysk) musi być odpowiednio uzdatniona, np. przefiltrowana.

Przemysł spożywczy a woda z własnego ujęcia – co warto wiedzieć?

Coraz więcej przedsiębiorstw przemysłowych z branży spożywczej inwestuje we własne ujęcia wody z systemem uzdatniania. Ze względu na stale rosnące koszty prowadzenia zakładu przemysłowego – własna studnia, np. głębinowa z systemem uzdatniania wydaje się rozsądnym wyjściem pod względem ekonomicznym.

Każda gałąź przemysłu spożywczego ma inne wymogi odnośnie czystości wody. W przemyśle mleczarskim woda powinna być pozbawiona żelaza, magnezu i miedzi. Jeśli chodzi o branżę piekarniczą, trzeba zadbać o odpowiednią twardość cieczy. Spore znaczenie ma także skład wody w browarnictwie. W tym przypadku woda powinna być pozbawiona azotanów, które hamują rozwój drożdży niezbędnych w procesie produkcji piwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here