Wapń

Rośliny, podobnie jak zwierzęta i ludzie, są narażone na stres, związany między innymi ze zmieniającymi się wokół nich warunkami atmosferycznymi czy też pojawieniem się szkodników. Wszelkiego rodzaju negatywne oddziaływania mogą sprawić, że staną się one osłabione, dadzą mniejsze plony i będą wymagały większej ilości środków ochronnych. Przeciwdziałać temu może ich prawidłowe nawożenie preparatami wapniowymi. Dowiedz się, dlaczego jest tak korzystne.

Wapń jako pierwiastek

Wapń to pierwiastek zaliczany do metali, leżący w grupie berylowców – w drugiej grupie układu okresowego. Jego masa atomowa to 40 u, co czyni z niego pierwiastek lekki. Jego tlenki mają charakter silnie zasadowy, co istotnie wpływa na jego chemię oraz oddziaływanie na istoty żywe, w tym rośliny.

Wapń w roślinach

Wapń jest jednym z najważniejszych pierwiastków, które wpływają na rozwój roślin. W pierwszej kolejności odpowiada za ich procesy hormonalne i metaboliczne. Bierze udział w wielu reakcjach przemiany materii, a także jest składnikiem budulcowym. Ze względu na te dwie role istotnie wpływa na rozwój i wzrost roślin. Pomaga w kształtowaniu się ich tkanek i w prawidłowym przebiegu metabolizmu oraz mechanizmów syntezy materiałów zapasowych. Dzięki temu wpływa między innymi na jędrność i jakość owoców, a także na ich odporność na warunki atmosferyczne.

Wapń a stres u roślin

Chociaż wydaje się, że stres dotyczy głównie ludzi, to pod pojęciem tym w przypadku roślin kryje się każde zdarzenie, które negatywnie oddziałuje na ich rozwój. Do czynników stresowych można więc w pierwszej kolejności zaliczyć niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak nieoczekiwane przymrozki i spadki temperatur, suszę, gradobicie czy nadmiar opadów. Kolejnym stresorem roślin mogą być szkodniki oraz choroby wywołane przez wirusy, grzyby czy bakterie. Również przeciwdziałające im pestycydy czy insektycydy są czynnikami zwiększającymi stres, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój roślin.

Aby zminimalizować wpływ powyższych oraz innych czynników środowiskowych, warto zadbać o prawidłowe ilości wapnia. Pierwiastek ten uodparnia rośliny na wszelkiego rodzaju stresory i zwiększa ich tolerancję na niekorzystne warunki. Zastosowanie odpowiednich nawozów wapniowych może więc przyczynić się do wzmocnienia upraw i zwiększenia plonów nawet w niekorzystnych okresach. Z tego względu nawozy te powinny być stosowane szczególnie w okresie intensywnego wzrostu oraz podczas pojawiających się czynników stresujących.

Nawozy dolistne

Jednymi z najchętniej wybieranych nawozów wapniowych są nawozy dolistne, dostępne pod adresem https://arkop.pl/nawozy/nawozy-wapniowe/. Zapewniają równomierne i skuteczne wchłanianie substancji odżywczych, a także eliminują konkurencję o wapń pomiędzy różnymi częściami rośliny. Są też bardzo łatwe do stosowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here