samoocena
Fot. Pexels.com

Poczucie własnej wartości, opinia na własny temat, wiara w siebie lub jej brak – wszystkie te cechy wpisują się w miano samooceny. Osoby u których jest ona wysoka poruszają się pewnie i bez wahania przyjmują kolejne wyzwania. Ci, którym jej brakuje tkwią we własnej strefie komfortu i życie prześlizguje się im przez palce. Jak więc to naprawić?

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/samoocena-czym-jest-jakie-sa-jej-przyczyny-i-jak-ja-naprawic/

Przyczyny niskiej samooceny

Każdy człowiek priorytetyzuje różne czynniki na własny sposób. Dla jednych większą rolę odgrywa wygląd fizyczny a dla innych intelekt. Nie ma więc co się dziwić, że każdy z nas buduję swoją samoocenę w nieco inny sposób. Przyczyn braku wiary w siebie może być więc wiele. Bardzo często traktujemy wady naszego wyglądu jak coś, co ma dużo większe znaczenie niż jest odbierane w rzeczywistości. Warto pamiętać, że nawet gwiazdy światowej sławy bardzo często mają kompleksy na punkcie swojego wyglądu.

Innym źródłem obniżonego poczucia własnej wartości może być ciągłe porównywanie się do innych. Zazwyczaj widzimy tylko to, co ludzie chcą nam zaprezentować. Niejednokrotnie osoby które wydają się ociekać pewnością siebie w rzeczywistości są bardzo niepewne swojego postępowania. Porównując się do nich widzimy tylko część prawdy podczas, gdy samych siebie znamy dużo lepiej i nie potrafimy ignorować własnych wad tak jak robimy to z wadami innych ludzi. Co więcej, nasze oczekiwania wobec nas samych są zazwyczaj dużo większe niż wobec innych.

Jak więc poprawić samoocenę?

Pierwszym krokiem do efektywnej pracy nad sobą jest polubienie siebie i wybaczenie sobie popełnionych w przeszłości błędów. Tylko w ten sposób możemy ruszyć do przodu i zacząć wdrażać zmiany. Kolejnym krokiem powinno być wdrażanie nowych, zdrowych nawyków do swojego codziennego życia. Systematyczna praca nad sobą już sama wystarczy, aby dodać nam wiary w siebie, natomiast jej efekty w końcu zaczną być dostrzegane przez innych ludzi. Akceptacja przez swoje środowisko i komplementy od nich zdecydowanie będą świetnym wyznacznikiem tego, że zmierzamy w dobrym kierunku i zdecydowanie wpłynie pozytywnie na naszą samoocenę.

Zobacz też: http://vbeta.pl/mindfulness-czyli-trening-uwaznosci-co-to-takiego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here