Obróbka CNC

Stal, aluminium czy żeliwo to jedne z metali, które poddane obróbce mogą stanowić niezbędne komponenty wielu maszyn czy urządzeń. Nowoczesne obrabiarki są w stanie wytworzyć precyzyjne narzędzia chirurgiczne czy przedmioty codziennego użytku. Zatem obróbka CNC to metoda szeroko wykorzystywana w produkcji dla bardzo wielu gałęzi przemysłu w tym automotive, budownictwa, medycyny czy rolnictwa. Jak to działa i czym się różni od obróbki tradycyjnymi sposobami? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Obróbka CNC – nowoczesność kontra tradycja

Zanim wysoka automatyzacja procesów obróbki metali zrewolucjonizowała przemysł produkcyjny, czynnik ludzki odgrywał znacznie większą rolę niż dzisiaj. Dawniej to operator maszyny był odpowiedzialny za wykonanie szeregu czynności, które wydłużały wykonanie zlecenia. Montaż i demontaż narzędzi, manualna obsługa obrabiarki, dokonywanie pomiarów i kontrola jakości to wszystko zadania zabierające mnóstwo czasu. Dzięki obróbce CNC możliwa jest szybka i sprawna produkcja masowa. Dzieje się tak głównie dlatego, że większość operacji wykonuje maszyna. Nie oznacza to oczywiście, że pracownik zakładu nie ma na jej funkcjonowanie żadnego wpływu. Uruchomienie oraz nadzór procesów produkcyjnych to zadanie dla wykształconego inżyniera, któremu nieobce jest programowanie. Dzięki tej fuzji wiedzy oraz technologii możliwa jest niezwykle efektywna i precyzyjna seryjna obróbka elementów metalowych.

Obróbka CNC – jak przebiega proces?

Cały proces obróbki CNC rozpoczyna się już w biurze projektowym, gdzie dokumentacja zlecenia dostarczona przez klienta zostaje przeanalizowana. Następnie, na podstawie wytycznych zleceniodawcy, inżynier programuje urządzenia znajdujące się w parku maszynowym w taki sposób, aby sterowane komputerowo narzędzia wykonały pracę, przy zachowaniu precyzji oraz powtarzalności, pozwalającej na produkcję masową. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/. Warto sprawdzić także na czym polega technologia CAM, która pozwala na wytyczenie ścieżek narzędzi dzięki modelom 2D lub 3D.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here