Co to jest analiza backlinków i dlaczego jest tak ważna

Analiza backlinków jest podstawą każdej kampanii link buildingowej. To sprawia, że jest to jeden z najważniejszych aspektów budowania ruchu organicznego na stronie poprzez SEO. Wielu właścicieli stron internetowych wie bardzo niewiele na temat analizy tych linków, a tutaj wyjaśnimy, co to jest i dlaczego jest tak ważne.

Co to jest analiza backlinków?

Jest to kompleksowy przegląd backlinków strony internetowej mający na celu przeanalizowanie wydajności strony oraz zidentyfikowanie problemów, które mogą mieć wpływ na rankingi wyszukiwarek. Backlinki powstają, gdy inna strona internetowa wspomina o Twojej stronie i linkuje do niej. Jest to proces nawiązywania połączeń poprzez zewnętrzne serwisy internetowe. Te połączenia pomagają w kierowaniu ruchu na Twoją stronę, a także poprawiają jej autorytet.

Na przykład, załóżmy, że firma A pisze wpis na blogu o tym, jak uzyskać kredyty. Firma B, duża firma obsługująca karty kredytowe, umieściła link do tego artykułu na swojej stronie internetowej. Dla firmy A ten link jest niezwykle cennym linkiem. Jednakże, jeśli chcesz, aby backlink dodał wartości do Twojej strony, musi to być link naturalny. Istnieją opcje, które pozwalają płacić za linki, ale jeśli to zrobisz, ryzykujesz obniżenie rankingu w wyszukiwarkach lub dostanie kary od Google. Trzymaj się zdobywania naturalnych backlinków, które pomogą ci poprawić ranking twojej strony i zwiększyć autorytet twojej domeny. Kompleksowa analiza backlinków daje Ci mnóstwo danych, które mogą być wykorzystane do poprawy wydajności Twoich postów i Twojej witryny oraz sprawdzenia, jak Twoja firma wypada na tle konkurencji.

Dlaczego analiza backlinków jest ważna?

Jak wspomniano powyżej, wyszukiwarki postrzegają linki jako wskaźniki autorytetu Twojej strony. Analiza backlinków pokazuje wszystkie linki i daje lepsze zrozumienie zdolności witryny do uplasowania się na dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania. Analiza backlinków pomaga również w identyfikacji złych linków. Linki, które są nienaturalne lub pochodzą z witryn spamerskich, mogą skutkować karą Google, ale ich znalezienie i usunięcie pozwala utrzymać reputację witryny. Jednak Twoja strona nie jest jedyną, którą musisz przeanalizować. Powinieneś również przeprowadzić analizę backlinków na stronach swoich głównych konkurentów. Analiza stron konkurencji pomoże Ci zorientować się, jak trudno lub łatwo będzie ją wyprzedzić. Może również pokazać Ci potencjalne możliwości, które możesz przegapić i dać Ci pomysły na własną strategię budowania linków.

Jak zrobić analizę backlinków?

Jeśli nigdy nie przeprowadzałeś analizy backlinków na swojej stronie lub na stronie konkurencji, istnieją pewne podstawowe kroki, które możesz podjąć, aby zacząć:

  1. Wybierz strony, które chcesz przeanalizować

Pierwszym krokiem w analizie backlinków jest wybranie stron, które chcesz przeanalizować. Twoja własna strona powinna być Twoim priorytetem. Prawdopodobnie wiesz już, kim są Twoi główni konkurenci. Jeśli jesteś firmą lokalną, to są to inne firmy w Twojej okolicy, które oferują podobne usługi. Jeśli jesteś sprzedawcą e-commerce, istnieją inne strony sprzedające te same produkty. Te strony powinny być wysoko na Twojej liście.

  1. wybierz narzędzie do analizy backlinków

Po wybraniu stron, które chcesz zbadać, wybierz narzędzia badawcze, których chcesz użyć. Jest to w dużej mierze kwestia preferencji, ale niektóre z najbardziej popularnych opcji to: Ahrefs, Moz Open Site Explorer. Są to narzędzia płatne, ale wszystkie oferują jakąś odmianę bezpłatnej wersji próbnej, więc zalecamy wypróbowanie ich wszystkich do pierwszej analizy i podjęcie decyzji, które z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

  1. Wprowadź każdą domenę i zbierz informacje

Po wybraniu witryn i narzędzia do analizy, wprowadź każdą domenę do wybranego narzędzia i zacznij zbierać informacje. Analiza backlinków wymaga analizy wielu danych i jeśli nie będziesz ich śledzić, nie będziesz w stanie wykorzystać ich do podejmowania decyzji dotyczących Twojej strategii marketingowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here