Rozpoczęcie sprzedaży produktów w internecie jest dziś niezwykle proste. Jeżeli chcemy jedynie pozbyć się niewielkiej liczby towarów, to najprostsze może być skorzystanie z portalu Allegro, jeśli planujemy długotrwałą działalność sprzedażową, wtedy warto pomyśleć o własnym sklepie internetowym. To ostatnie jednak niekoniecznie musimy rozumieć jako samodzielne zakupienie oraz instalację i konfigurację sklepu.

Liczba błędów, które możemy popełnić zakładając samodzielnie sklep internetowy sprawia, że bez dobrego wsparcia ze strony doświadczonego informatyka, możemy sobie nie poradzić z bieżącą obsługą sklepu. Tutaj pojawia się nam pewna alternatywa, jaką jest zakładanie sklepu internetowego w tak zwanym modelu SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa). Dlaczego taki model dystrybucji może się sprawdzić?

Skorzystaj z gotowej platformy sklepowej

Szybkie przeszukanie internetu podpowiada nam, że skorzystać możemy z jednej z kilku konkurencyjnych platform sprzedażowych, a na każdej z nich funkcjonują tysiące pojedynczych sklepów. Można tutaj zadać pytanie, skoro korzystanie z takiej platformy na ogół jest płatne, a wiele skryptów sklepów internetowych możemy pobrać z internetu za darmo, to po co nam tutaj model SaaS? Tak naprawdę, prawidłowe wdrożenie sklepu internetowego jest bardzo trudne do zrealizowania i z pewnością nie polega na kliknięciu kilka razy „Dalej”, jak przy instalacji programów pod Windows. Decydując się na instalacje darmowego skryptu, znajdujemy się dopiero na początku drogi do własnego sklepu. Nawet jeśli uda nam się prawidłowo przeprowadzić instalację, to otrzymamy sklep, który nie będzie przystosowany do polskich warunków, a jego wygląd i funkcjonalność będą niezmiernie ograniczone. Potrzeba będzie wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy pracy informatyka, by doprowadzić sklep do poziomu, na którym można go wreszcie zacząć używać. Alternatywnie, możemy skorzystać z modelu dystrybucji SaaS i w zasadzie po kilku minutach mieć sklep gotowy do wypełnienia towarami i rozpoczęcia sprzedaży.

Jak założyć sklep internetowy w modelu SaaS?

Zależy to oczywiście od platformy, na którą się zdecydujemy. W większości przypadków jednak nasze działanie może ograniczyć się do kliknięcia „Zamów”, następnie dostaniemy informację jak możemy zalogować się do naszego sklepu i… już. Możemy działać. Łatwość założenia takiego sklepu ma jeszcze jedną zaletę. Każda platforma sklepowa zapewnia bezpłatny okres próbny, w którego trakcie możemy łatwo sprawdzić, czy wygodnie nam się korzysta z danej platformy. Jeśli tak, to gratulujemy wyboru i witamy w gronie internetowych przedsiębiorców. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here